הידעת ?

החלפת מקום עבודה ב-6 השנים האחרונות?   יש לך ילד הלומד בחינוך המיוחד?   קיבלת דמי אבטלה ?  בדוק זכאותך לקבלת החזרי מס.  לחץ כאן: החזרי מס לפרטים נוספים.

הישארו מעודכנים

הרשמו לרשימת הדיוור של משרדנו, ונעדכן אתכם בחדשות, עדכונים ומידע חשוב
דף הבית >> מאמרים >> ביקורת מס הכנסה

ביקורת מס הכנסה

מה עליך לעשות כשביום בהיר אחד, ללא התראה מוקדמת, פושטים על בית העסק שלך פקידי מס הכנסה ומתחילים לערוך לך ביקורת מס? רגע לפני שאתה נכנס להיסטריה והעסק שלך לדפי היסטוריה - אני כאן כדי לעשות סדר וגם כדי להרגיע.
אז למי עורכים ביקורת מס הכנסה?
 
כל בית עסק בישראל חשוף לביקורת פתע מצד רשות המיסים. הרשות אינה מחויבת להתריע על בואה ויתרה מכך, במקרים רבים היא גם מעדיפה לפשוט על בית עסק ולהפתיע את היושבים בו.
 
מה המניע לביקורת מס הכנסה?
שאלה טובה, ישנן מספר סיבות שבעקבותיהן מס הכנסה יחליט להתדפק דווקא על דלתך.
 1. הדיווחים שלך - כלומר, אם העסק שלך מבקש החזרי מס שנראים חריגים לרשות המיסים. במקרי קיצון ביקורת מס הכנסה תתבצע לא רק בבית העסק עצמו אלא גם בביתו של בעל/ת העסק ובמשרד רואי החשבון שלו.
 2. גורם חיצוני מדווח - יכול להיות שהמתחרים שלך לא מרוצים שפתחת עוד פיצרייה בשכונה, ייתכן וסיימת עסקה בטעם מר עם אחד מלקוחותיך, או שזהו דווקא העסק לייבוא בגדים מחו"ל שאתה מנהל בדירתך ומטריד את מנוחת השכנים. כך או כך - שלטונות המס מעודדים דיווח אזרחי על בעלי עסקים.
 3. ביקורת "נעים להכיר" - מס הכנסה שומר לעצמו את הזכות לבוא לבקרך סמוך למועד הודעתך על פתיחת העסק, על מנת להתריע מראש ולהזכיר שמס הכנסה 'בסביבה'.
 4. דיון שומה במס הכנסה – ביקורת סטנדרטית לחלוטין בה יחידת מה הכנסה לומדת את הכנסות והוצאות העסק שלך לקראת הדיון במטה.
 5. כאשר קיים דיווח מודיעיני ממשי על עבירות מס פליליות בעסק שלך.  מידע זה מגיע מצד חוקרי חטיבת המודיעין ברשות המיסים.
 
כיצד מומלץ להתנהג כאשר פקידי מס הכנסה מגיעים הביתה?
אז נכון, זה לא נעים שמישהו נכנס ומחטט בתיקים, בקבצי המחשב ובתיקיות, אבל אם ההתנהלות העסקית היומיומית שלך תקינה - אין לך סיבה להילחץ. עליך לזכור שבין השאר מטרתה של רשות המיסים היא גם להגן על האזרח הקטן מפני העלמות מס של חברות גדולות, טייקונים ובעלי עסקים קטנים כאחד. כשהכנסה אינה מדווחת לרשויות, מה שנקרא בשוק, כסף שחור, גם המס עליה אינו נגבה, והמטרה היא להגן על הציבור כולו.
 
 
ואלו הנחיות 'עשה ואל תעשה' שלי עבורך
 1. לפני הכל – להתנהל כל הזמן על פי החוק, לעבוד על פי הנחיות יועץ המס שלך, להיות בשגרה על הצג הבטוח ואז לא תהיה לך סיבה לחשוש כשמס הכנסה ידפקו על הדלת.
ובמהלך החקירה:
 1. שאל את החוקרים - מהי מטרת הביקורת? האם בבית העסק שלך מתבצעת כרגע בדיקת ספרים שגרתית או האם מתנהלת נגדך חקירה פלילית? במקרה הראשון, הנח להם לבצע את עבודתם. במקרה השני היוועץ באופן מיידי עם עורך דין.
 2. שתף פעולה והתנהל באופן נינוח. אם אין לך מה להסתיר אין לך סיבה לחשוש. הנח לחוקרי המס לבדוק את הספרים וקבצי המחשב, הצג בפניהם חשבוניות והורה לעובדים שלך להמשיך להתנהג כרגיל.
 3. מותר לך להיוועץ עם יועץ המס של העסק לגבי איתור חשבוניות או כל דבר אחר. במידה וחסרה לך חשבונית, מומלץ לבקש לציין בדו"ח הבדיקה בקשה להשלים את החסר במועד מאוחר יותר.
 4. זכות השתיקה – לצידך עומדת האופציה לשמור על זכות השתיקה ולא לענות לשאלות הביקורת. כדאי להשתמש בזכות זו רק במקרים מיוחדים.
 5. לא לשקר – פשוטו כמשמעו, שקרים עלולים להפיל אותך בפח. עדיף לומר את האמת בביטחון מלא. במידה ואינך זוכר אירוע או עסקה מסוימת, מוטב להגיד את האמת כפי שהיא – איני זוכר. עדיף להיקנס על ליקויים טכניים מאשר להגיע למצב של פסילת ספרים.
 6. להיות מוכן מבעוד מועד – היה מודע לכך שביום מן הימים מס הכנסה עשוי לפשוט על בית העסק שלך. אני אשמח להנחות אותך ולהכווין אותך, כשם שאני עושה עבור לקוחותיי, על מנת שברגע האמת – תהיה מוכן.
 7. לא קראת, לא חתמת – קרא באופן מעמיק את דו"ח החקירה או הבדיקה שערכו פקידי המס בבית העסק שלך ורק לאחר וידוא כי כל הפרטים נכונים – חתום על הדו"ח. כמו כן, בקש לקבל עותק של הדו"ח וליתר ביטחון, כדאי גם שתתעד בעצמך בכתב את השאלות שנשאלת והתשובות שענית. זאת למקרה שפקידי רשות המיסים יסרבו לתת לך עותק של הדו"ח.
 8. במידה ואתה עובד מהבית, חוקרי רשות המיסים מחויבים להציג בפניך צו חיפוש בבית ובמחשב האישי. במידה ויש ברשתם צו הם מורשים לקחת את מחשבך האישי. במידה ואין ברשותם צו כזה, זכותך לסרב לבדיקה עד להצגת צו בעל תוקף משפטי בפניך.
 9. במידה ואינך הבעלים היחיד של העסק, הסבר תפקידך ותחום אחריותך בעסק לחוקרי רשות המיסים.
 
לסיכום, המלצתי החמה ביותר עבורך – לך על בטוח. עבוד עם יועץ מס באופן מסודר. פעל בשגרה בהתאם להנחיות יועץ המס שלך. כל זמן שתקפיד על כך – ביקורת מס הכנסה קטנה עליך.
אני מלווה את לקוחותיי באופן שוטף, כך שאם וכאשר הביקורת מגיעה – ניתן לקבלה ברוגע ושלווה. ניהול נכון ומסודר של העסק, בשילוב עם ידיעת זכויותיך והתנהלות נכונה ורגועה מול חוקרי רשות המיסים תעזור לך לעבור את הביקורת בשלום.
 
 
זכור, אני, לימור בראל חדד, אשמח לעמוד לרשותך לקראת או בזמן התמודדות עם ביקורת מס. שגרת העבודה איתי מבטיחה שקט נפשי בעת ביקורת מס הכנסה. לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת היכרות: זה מספר הטלפון שלי 050-8616168 וניתן לפנות אלי גם כאן  ואשמח לקבוע פגישת היכרות.
ואם מקום מגורייך באזור מודיעין – זכית גם לקרבה פיזית. משרדי ממוקם במודיעין ואשמח להעניק לך שירות קרוב לבית וקרוב ללב.