הידעת ?

החלפת מקום עבודה ב-6 השנים האחרונות?   יש לך ילד הלומד בחינוך המיוחד?   קיבלת דמי אבטלה ?  בדוק זכאותך לקבלת החזרי מס.  לחץ כאן: החזרי מס לפרטים נוספים.

הישארו מעודכנים

הרשמו לרשימת הדיוור של משרדנו, ונעדכן אתכם בחדשות, עדכונים ומידע חשוב
דף הבית >> מאמרים >> הוצאה מוכרת

איזה מהוצאותיך נחשבות להוצאה מוכרת? אחת ולתמיד: כל ההסברים במקום אחד ברור

גם אתה מתבלבל איזה מההוצאות שלך יוכרו במס ואיזה לא? לא יודע מה להגיש ומה לא להגיש להנהלת חשבונות? ואיך החישוב מבוצע? אני כאן כדי לנקות את אי הבהירות - ואתה עומד לגלות כמה זה פשוט
אני לימור בראל-חדד, יועצת מס ממודיעין, בעלת ניסיון של למעלה מ- 20 שנים בתחום. הסוגיה של הוצאות מוכרות או לא מוכרות היא אחת מאלו המעסיקות עצמאיים, ובפרט עצמאיים בתחילת דרכם. על מנת להקל, ליצור בהירות ולאפשר לך להתעסק במה שבאמת חשוב - פיתוח העסק שלך – אני מגישה עבורך כאן מדריך שיסביר מהי הוצאה מוכרת, אילו סוגי הוצאות מוכרות ושאינן מוכרות ישנן, איך מקזזים אותן ובאיזה אחוזים הן נלקחות בחשבון. אני מאמינה שזה יקל עליך בטיפול בנושאים החשבונאיים של העסק, ובכל אופן אשמח לעמוד לרשותך ולהשיב על שאלות פרטניות הנוגעות לעסק שלך – שכן לכל עסק סוגי הוצאות שנחשבות למוכרות עבורו.

מהי הוצאה מוכרת ולמי זה רלוונטי?
הוצאה מוכרת היא הוצאה ששימשה אותך ליצירת רווחים בעסק שלך ושביחס אליה ניתן לקזז מע"מ מול רווחים שהרווחת בעסק ועליהם גבית מע"מ. מכאן, שהוצאה מוכרת רלוונטית לעוסק מורשה ולחברה בע"מ ואינה רלוונטית לעוסק פטור שאינו גובה מלקוחותיו סכומים הכוללים מע"מ.
ככל שישנן יותר הוצאות מוכרות לדווח עליהן, ניתן לקזז יותר תשלומי מע"מ ביחס לרווחים שלך ולשלם מסים נמוכים יותר. יחד עם זאת, יש להקפיד ולדווח אך ורק על הוצאות רלוונטיות, שאכן שימשו אותך ליצירת רווחים בעסק שלך, כי רשויות המס מיומנות ויודעות לזהות מתי דיווח על הוצאות נראה לא סביר ודורש בדיקה לעומק.
אז מה כן ניתן לעשות?
לשים לב ולדווח על כל ההוצאות שאכן שימשו אותך ביצירת הכנסה. לא לשכוח, לבצע רישום אם יש צורך, לזכור לדרוש חשבוניות מס בגין תשלומים רלוונטיים שביצעת ובעת הגשת הניירת להנהלת חשבונות לקראת תשלום המע"מ – לוודא שאכן הוגשו כל החשבוניות המעידות על הוצאותיך העסקיות.

אילו הוצאות נחשבות למוכרות?
החוק בישראל קובע כי הוצאה מוכרת היא כל הוצאה שביצעת במישרין או בעקיפין בעסק שלך לטובת יצירת הכנסה. מכאן שכלל האצבע החשוב ביותר, אותו כבר הצגתי כאן: כל הוצאה ששימשה אותך באופן ישיר ביצירת הכנסה – עליך לדווח עליה להנהלת חשבונות.
הוצאות ששימשו אותך לטובת העסק אך לא למטרת יצירת הכנסה עשויות להיות מוכרות באופן חלקי או לא להיות מוכרות כלל. בין הוצאות אלו יכולות להיכלל למשל: מתנות שרכשת לעובדים, ריהוט שרכשת למשרד, מזון שרכשת לטובת כיבוד ועוד.

הוצאות מוכרות במלואן
רוב ההוצאות ששימשו אותך באופן ישיר ביצירת הכנסה, בהתאמה לסוג העסק שלך כמובן. למשל: משכורות לך ולעובדים, ציוד משרדי, מוצרים / שירותים שאתה רוכש ומוכר ומקבל בגינם עמלת תיווך, הוצאות הנהלת חשבונות ורואה חשבון, השתלמויות מקצועיות רלוונטיות, חומרי גלם למוצרים שאתה מוכר, שכירות של משרד/קליניקה, נסיעות וכדומה.

הוצאות מוכרות באופן חלקי והוצאות מעורבות
תקנות מס הכנסה קובעות כי ישנן הוצאות שעל אף שהוצאת במסגרת העסק, הן יוכרו באופן חלקי. בין ההוצאות האלו: כיבוד, אש"ל לעובדים ועוד.
לצד הוצאות אלו ישנן ההוצאות המעורבות. הוצאות מעורבות הן כאלו שהוצאת גם עבור העסק וגם עבור צרכיך הנוספים. למשל: הוצאות רכב, הוצאות טלפון נייד וכדומה. אם עבודתך מתבצעת מהבית, הרי שלהוצאות המעורבות מצטרפות עוד הרבה מאוד הוצאות הרלוונטיות גם לבית וגם לעסק: חשמל, מים, שכר דירה, מכשירי חשמל הרלוונטיים גם לעסק, תיקונים ועוד.
כלל האצבע במקרה הזה הוא לדעת להפריד בין חלק ההוצאה המיועד לעסק וחלק ההוצאה המיועד לבית. אם תדע להפריד – ניתן יהיה לדווח על ההוצאה ולקבל אחוז יחסי של הכרה בהוצאה. במידה ועיקר ההוצאה משויך לעסק, ניתן יהיה לקזז כ- 60% מהסכום. במידה ועיקר ההוצאה משויך לבית או לצרכים פרטיים, ניתן יהיה לקזז כ- 25% מהסכום.

הוצאות ייחודיות
ישנן הוצאות שרלוונטיות כמעט לכל עסק ועסק. טלפון נייד למשל. יש מישהו שאינו משתמש בטלפון נייד לטובת ייצור הכנסה באופן ישיר? אני מאמינה שהוצאה זו תקפה גם לך. מנגד, ישנן הוצאות מאוד ייחודיות, התואמות את מאפייני העסק. הוצאות אלו, עבור עוסק אחד יחשבו כהוצאות מוכרות ועבור עוסק אחר יחשבו כממש לא רלוונטיות.
אני אדגים: בעלים של חוג בעלי חיים צריך לרכוש מזון לבעלי חיים, כלובים וכדומה. הוצאה זו היא ייחודית לעסק זה; מורה לאנגלית צריכה לרכוש ספרי לימוד, חוברות וספרות באנגלית. הוצאה זו אינה רלוונטית לי כיועצת מס או לך מוכר הגלידה; וכך הלאה – לכל עסק הוצאותיו הייחודיות שבמידה והוכחת כי הוצאו לצורך יצירת הכנסה באופן ישיר – יהיה באפשרותך לקזזן באופן מלא.
היות שלכל עסק הוצאותיו הייחודיות – אשמח לסייע לך לוודא שהנך נהנה ממקסימום האפשרויות לקזז את הוצאותיך ומתשלום המס המינימאלי – בזכות הגשה נכונה של ההוצאות המוכרות.

האם ניתן להתייחס לרכוש קבוע כהוצאה מוכרת?
דווקא בעת רכישה גדולה, שהיית מאוד רוצה לקזז בגינה את תשלום המע"מ באופן מיידי בשנת המס הנוכחית – תצטרך להתאזר בסבלנות. ברכישות גדולות שמבוצעות על ידך, שמטרתן לשמש אותך לאורך שנים בפעילותך העסקית (מחשב, ריהוט, רכב וכדומה), ההוצאה תוכר כהוצאת פחת ומדי שנה תאפשר לקבל החזר של אחוז מסוים. למשל, בגין רכישת מחשב ניתן לקבל מדי שנה החזר על פחת בגובה של 33% מההוצאה. לכל סוג של רכוש קבוע יש אחוז אחר של פחת שקבע מס הכנסה, אותו ניתן לקזז.

והנה רשימה של חלק ניכר מההוצאות המוכרות, הרלוונטיות למרבית העוסקים
הוצאות מוכרות במלואן: תחבורה ציבורית, השתלמויות מקצועיות וספרות מקצועית, חומרי ניקוי לעסק, ציוד משרדי, שירותי דואר ושליחויות, אחזקת מחשב, שיווק ופרסום, הוצאות בנקאיות (לחשבון עסקי), ביטוח לעסק
הוצאות מוכרות בחלקן: הוצאות רכב (תיקונים, ביטוח, דלק, אגרה ורישיונות), טלפון ואינטרנט, הוצאות חשמל וארנונה כאשר העסק מנוהל מהבית, כיבוד, ביגוד ייחודי, מתנות ללקוחות עד סכום של 210 ₪, נסיעות לחו"ל, הוצאות שכ"ד, תיקונים ושיפוצים, תרומות, רכוש קבוע כמחשוב, ריהוט ורכב.

בשורה התחתונה
הוצאות מוכרות הן אחת מהדרכים שלך לצמצם את גובה המס המשולם על ידך. המדריך שכתבתי לך יכול לסייע ברבים מהמקרים ולענות על רוב השאלות הקשורות להוצאות מוכרות. יחד עם זאת, כמו שציינתי למעלה, לכל עוסק הוצאותיו הפרטניות הייחודיות לו. אני מזמינה אותך ליצור איתי קשר כדי שאוכל לסייע לך לוודא שהעסק שלך נהנה ממקסימום האפשרויות העומדות לרשותו בצמצום תשלומי המס. בדיקת ההוצאות המדווחות על ידך היא אחת השיטות הטובות לכך, והכל כמובן במסגרת החוק וכללי מס הכנסה. יכול מאוד להיות שצפויה לך הפתעה ושישנן הוצאות שעד כה לא דיווחת עליהן.
 
למדת דבר חדש או שניים אודות ההוצאות המוכרות שלך? אני שמחה ומקווה שסייעתי. אני, לימור בראל חדד, אשמח לעמוד לרשותך בכל הקשור לייעוץ מס וניהול החשבונות שלך. אעניק לך שירות על הצד הטוב ביותר, ביעילות ובמקצועיות, ואפעל עבורך לתשלום המס הנמוך ביותר ולחסכון משמעותי של זמן וכסף. 
לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת היכרות: זה מספר הטלפון שלי 050-8616168 וניתן לפנות אלי גם כאן ואשמח לקבוע פגישת היכרות.
ואם מקום מגורייך באזור מודיעין – זכית גם לקרבה פיזית. משרדי ממוקם במודיעין ואשמח להעניק לך שירות קרוב לבית וקרוב ללב.