הידעת ?

החלפת מקום עבודה ב-6 השנים האחרונות?   יש לך ילד הלומד בחינוך המיוחד?   קיבלת דמי אבטלה ?  בדוק זכאותך לקבלת החזרי מס.  לחץ כאן: החזרי מס לפרטים נוספים.

הישארו מעודכנים

הרשמו לרשימת הדיוור של משרדנו, ונעדכן אתכם בחדשות, עדכונים ומידע חשוב
דף הבית >> מאמרים >> היערכות לקראת תום שנת המס

היערכות לקראת תום שנת המס – מה חשוב לדעת? מה חשוב לעשות? 

כל שנת מס... מגיעה בסופו של דבר לסיומה. כעצמאי, ישנן מספר פעולות שבאפשרותך לעשות, לאורך כל השנה ובפרט לקראת תומה, על מנת להגיע לקו הסיום של המירוץ על הצד הטוב ביותר. היערכות טובה לסיום שנת המס גם תקל על המשימה וגם – והכי חשוב – יכולה לחסוך לך הרבה מאוד כסף.
אני לימור בראל-חדד, יועצת מס ממודיעין, בעלת ניסיון של למעלה מ- 20 שנים בתחום. אני שמחה לשתף אותך כאן בכל הכלים והטיפים להיערכות יעילה וטובה לסיום שנת המס, כשבכיסך יותר כסף ומאחוריך פחות שעות התעסקות עם הנושא.
 1. בדוק שלמות הוצאות מחזוריות לאורך השנה – הוצאות מחזוריות הן כל אלו שאתה משלם באופן רציף מדי חודש בחודשו לאורך השנה (טלפון, חשמל, מים, ארנונה וכדומה). קל מאוד לאתר הוצאה שלא דווחו מאלו, באמצעות סריקה של כרטיסי הוצאות אלו. עלית על הוצאה שלכאורה אינה קיימת באחד החודשים? מצוין, דווח עליה כעת.
 2. תכנן חבות המס – פעמיים בשנה חשוב לבצע בדיקה של מצב המקדמות שאתה משלם לרשויות והאם הן תואמות את הכנסותיך ואת מצב פעילותך העסקית. חישוב זה עוזר לנו למנוע מצב של חבות משמעותית ומפתיעה בסוף השנה, ובנוסף כאשר אנחנו נערכים מבעוד מועד, אנחנו יכולים גם לצמצם את החבות שלך בדרכים שונות.
 3. בחן אפשרויות לשינוי מעמד – מחברה לעוסק עצמאי או ההפך -  לקראת סוף השנה, יש מקרים בהם כדאי לבחון את האפשרות של שינוי מעמדך בין חברה לעצמאי או ההפך. שינוי זה עשוי להפחית בצורה משמעותית את תשלומי המס וניתן להחילו גם רטרואקטיבית על חודשים קודמים באותה השנה.
 4. ניכוי הוצאות רכב – אמנם היום הוצאות הרכב מוכרות בשיעור של 45% ללא תלות בכמות הנסיעות, אך עדיין החוק מחייב רישום קילומטראז' הרכב ביום 31/12. באשר לרכב תפעולי (כהגדרתו בחוק) ולרכב שהמעביד העמיד לרשות עובדו, ההוצאה תותר במלואה. באשר לרכב שלא שימש לייצור הכנסת עבודה – תותר ההוצאה הגבוהה מבין אלו: הוצאות בפועל בניכוי שווי או 45% מהוצאות הרכב. באשר לאופנוע שסיווגו L3,   במקום 45% יש לחשב לפי 25% (תקנה 2 לתקנות).
 5. בצע גביה – אל תרגיש לא נוח, בצע מעקב אחר תשלומי הלקוחות שלך ודאג שאלו שהתעכבו – ישלמו עד תום שנת המס. היות שעסקים רבים מחפשים דרכים להגדיל את הוצאותיהם לקראת סוף שנת המס, יתכן שחלקם יהיו נכונים יותר לשלם בעתות אלו.
 6. צא במבצעי מכירה לכבוד סוף השנה – בהמשך לסעיף הקודם, היות שבעלי עסקים רבים מנסים להגדיל הוצאות בסוף שנת המס, נצל את זה וצא במבצעי מכירה רלוונטיים או בפעולות שיווק משמעותיות, במידה והמוצר או השירות שלך פונה לקהלים עסקיים.
 7. בדוק את מערך הספקים שלך – היערכות לקראת סוף שנה היא הזדמנות מצוינת לבדוק את הספקים שלך, האם המחירים שלהם מתאימים לך? האם אתה מקבל מהם את השירות ברמה שמספקת אותך? סוף שנה הוא הזדמנות מצוינת לבדוק, ובמידת הצורך, לרענן את רשימת הספקים ולהשיג מחירים ותנאי תשלום טובים יותר לצד רמת שירותים גבוהה יותר.
 8. שמור מסמכי הנהלת חשבונות -  החוק מחייב לשמור על מסמכי הנהלת החשבונות במשך 7 שנים מתום שנת המס או במשך 6 שנים מתום שנת המס בה הוגש הדוח – המאוחר שביניהם. ניירת נוספת שנוהלה 'בהתנדבות', כלומר ניירת שלא היתה חובה לנהל ולשמור אך בכל זאת נוהלה, יש לשמור במשך 3 שנים מתום שנת המס בה הוגש הדוח. לפיכך, סוף שנת המס הוא הזדמנות טובה לסידור ומיון הניירת, אחסון מה שדרוש שמירה ופרידה מאלו המיותרים, כך שבמידת הצורך – יהיה קל למצוא. דוחות שנתיים ודוחות מסכמים וחשובים אחרים, מומלץ לשמור גם מעבר למינימום השנים המחייב בחוק.
 9. הכן עצמך להצהרת הון – אחת למספר שנים נדרש כל בעל עסק להגשת הצהרת הון סוף שנת המס, בה בין כה וכה אתה מתארגן עם ניירת, היא זמן טוב לשים בצד גם את הדרוש לטובת הצהרת הון, למקרה שתידרש אליה בשנה זו. איסוף המסמכים עכשיו יקל עליך משמעותית בהמשך. על הצהרת הון וההכנות הדרושות לה, קרא כאן 
 10. נצל הפסדים מניירות ערך – תקופת ההערכות לתום שנת המס היא הזמן הנכון, והאחרון, לממש הפסדי ניירות ערך באמצעות מכירה שלהם. בעלי חברות שמקבלים דיבידנדים יכולים לקבל פטור ממס על הדיבידנד במידה ובמקביל ישנו הפסד הון מניירות ערך, שניתן לקזז.
 11. שלם מקדמות בגין שכר דירה – במידה והנך משכיר דירה, עליך לבצע את תשלום המקדמות בגין שכר דירה במסלול מס של 10% במהלך השנה, או עד סוף ינואר של השנה הבאה. חישוב גובה המס בכל הקשור להשכרת דירה הוא נושא מורכב, שחשוב לתכננו ולהיערך אליו נכון על מנת למנוע תשלום גבוה מהדרוש. אני ממליצה מאוד להתייעץ איתי לפני קבלת החלטות בנושא.
 12. שלם את חוב המס השנתי – אבל לא לפני שבדקנו כי ישנו צורך בכך. באמצעות תכנון מס שאנחנו עורכים, אנחנו מזהים האם יש חוב לשלם ובמידה ומוצאים שכן, אני אמליץ לך לשלמו עד סוף חודש ינואר של שנת המס הבאה, על מנת שלא יתווספו ריבית והצמדה לחוב. באשר לביטוח לאומי, אם ברשותך חוב, אשר נדרש על ידי ביטוח לאומי, אני ממליצה לך לשלם אותו במהלך חודש דצמבר, שכן רק כך הוא יכנס לאישור השנתי בשנה זו ויוכר כהוצאה בשנת המס הנוכחית. במידה ונאתר שישנו חוב אך הוא לא נדרש עדיין על ידי ביטוח לאומי, תשלמו לא יוכר כהוצאה בשנת המס הנוכחית, ולכן חשוב לוודא שלצד החוב עומדת גם דרישה לתשלום. לכן חשוב להיערך בנושא מבעוד מועד.
 13. בצע ספירת מלאי – במידה והנך עסק המחזיר סחורה, אתה ודאי יודע שמחובתך לערוך ספירת מלאי ביומה האחרון של השנה או בטווח של 10 ימים לפני ואחרי המועד, באישור פקיד השומה. בספירת המלאי חשוב שתיקח בחשבון את המלאי שערכו ירד או שלא ניתן יהיה לעשות בו עוד שימוש, על מנת לדווח על ירידת הערך ולהביא זאת לידי ביטוי ברווח השנתי של העסק. אני כאן לרשותך בכל שאלה בנושא ספירת המלאי.
 14. בדוק שווי שימוש רכב וטלפון – עבור כל רכב שנמצא בשימוש בעסק ועבור כל טלפון שנמצא בשימוש בעסק, יש לבדוק שווי שימוש, בהתאם למדרגות הקבועות בנושא זה. בגין כל רכב הנמצא בעסק יש לחייב בשווי את העובד אליו צמוד הרכב (בחברה בע"מ גם את הבעלים). במידה והנך עצמאי, עליך לוודא שכלי הרכב שלך רשום בספרי העסק וכל הוצאות הרכב (דלק, תיקונים, רישוי, חניה וכדומה) נרשמו בהוצאות השנה. עליך לבדוק מדי שנה את התאמת סכום השווי המחויב בשכר לרשום ברישיון הרכב. כלי רכב שעלו לכביש החל מיום 1/10/2010 מחויבים בסכום שווי שהינו 2.48% ממחיר הרכב וניתן למצוא את סכום השווי בסימולאטור של רשות המיסים. לתשומת לבך, אני מאוד ממליצה לחברות לבדוק אם שווי הרכב לא עולה על הוצאות הרכב בפועל. במידה וכך הדבר, ניתן , בתכנון נכון, לחסוך בהוצאות המס.
לגבי הטלפון הסלולארי – בגין כל מכשיר (המשרת את העסק) יש לבצע חיוב שווי בסכום המתאים (כ- 100 ₪ לחודש, משתנה משנה לשנה). במידה והנך עוסק עצמאי, עליך לוודא שכל ההוצאות נרשמו בשנת המס, ובדוח השנתי מנוטרל סכום השווי מההוצאה המוכרת. לאור העובדה שחיובי הטלפון הסלולרי הוזלו באופן מהותי בשנים האחרונות, אנחנו ממליצים להקטין את חיובי השווי, אך נכון לעכשיו רשויות המס עדיין לא התאימו את הסכומים למציאות הנהוגה.
 1. נצל חובות אבודים אם ישנם – חובות אבודים יכולים להפוך להוצאה מוכרת במידה ובוצעו כל הפעולות המחייבות לטובת הכרזתם כ'אבודים'.
 2. נהל בצורה נכונה את הרכישות שאתה מבצע לקראת סוף השנה – רבים מהעסקים נוטים לחשוב שבסוף השנה צריך להגדיל משמעותית הוצאות, ופשוט רוכשים מכל הבא ליד. זוהי טעות. לא כל הוצאה רלוונטית לחישוב המס באותו האופן. כדאי מאוד להתייעץ על מנת לוודא שאתה לא מייצר עומס הוצאות מיותר, ולעומת זאת שאתה כן מקדים הוצאות שבכל אופן תכננת לבצע, אשר יש להקדמתן תרומה להקטנת גובה המס שתשלם.
 3. הפרש לקרנות השתלמות ופנסיה – הפרשה לקרן השתלמות ולפנסיה חשובה לפני הכל על מנת להבטיח את ביטחונך הכלכלי בעתיד. ברמה של היערכות לתום שנת המס, ההפרשות לקרנות השתלמות ופנסיה יכולות גם לזכות אותך בהטבה במס. כמובן, מומלץ להתייעץ לפני קבלת החלטות בנושא, על מנת לוודא שגובה ההפרשות מייצר עבורך גם את המימוש האופטימאלי של הטבה במס.
 4. מושך דיבידנד מחברה בבעלותך? תכנן את גובה המשיכה לקראת סוף שנת המס – תכנון גובה משיכת הדיבידנד ובהתאמה לגובה המשכורת שהנך מושך מהחברה, יכולה להשפיע על גובה המס שתשלם. חשוב מאוד לתכנן באופן מדויק על מנת ליצור במידת האפשר הורדה בגובה המס.
 
 
אני, לימור בראל חדד, אשמח לעמוד לרשותך לטובת התארגנות יעילה וטובה לקראת סוף שנת המס. התארגנות כזו יכולה להוריד ממך נטל רב ובעיקר לחסוך בתשלומי מסים. לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת היכרות: זה מספר הטלפון שלי 050-8616168 וניתן לפנות אלי גם כאן ואשמח לקבוע פגישת היכרות.
ואם מקום מגורייך באזור מודיעין – זכית גם לקרבה פיזית. משרדי ממוקם במודיעין ואשמח להעניק לך שירות קרוב לבית וקרוב ללב.