הידעת ?

החלפת מקום עבודה ב-6 השנים האחרונות?   יש לך ילד הלומד בחינוך המיוחד?   קיבלת דמי אבטלה ?  בדוק זכאותך לקבלת החזרי מס.  לחץ כאן: החזרי מס לפרטים נוספים.

הישארו מעודכנים

הרשמו לרשימת הדיוור של משרדנו, ונעדכן אתכם בחדשות, עדכונים ומידע חשוב

הצהרת הון

מראה מראה שעל הקיר, מי המצהיר היפה בעיר?
או במילים אחרות: מהי הצהרת הון?

יצאת להביא את הדואר, כמו בכל יום, והפתעה ציפתה לך בתיבה? דרישת מס הכנסה להגיש הצהרה! פניך נפלו )-:  ... אפשר להחזיר את החיוך אל הפנים כי לא רק שאני כאן כדי לעשות לך את החיים קלים, אלא שבסוף יתגלה הפלא – יש לך הרבה מה להרוויח מכתיבת הצהרת הון, המהווה מראה למצבך.
אז מה זה בכלל הצהרת הון? האם מגישים כל שנה? האם ניתן לעשות את זה לבד? כל התשובות ממש כאן. 
 
מהי הצהרת הון?
 
הצהרת הון היא מסמך שאני מגישה בשמך למס הכנסה אחת למספר שנים, המציג את כל הנכסים וההתחייבויות שלך. לפי השקפת עולמי, הצהרת ההון משרתת את שני הצדדים, גם את מס הכנסה וגם אותך.
 
 
מטרות הצהרת ההון
 1. מטרת מס הכנסה – לבדוק אם כל ההכנסות עליהן דיווחת בדוחות השנתיים שלך ובהצהרות ההון הקודמות שלך (אם ישנן) תואמים לנכסים המדווחים בהצהרת ההון. במידה ויימצא שצברת נכסים שאין להם הסברים וצידוקים בדוחות השנתיים המדווחים על פעילותך, מס הכנסה ידרוש ממך לשלם את המס בגינם.
 2. מטרתך האישית – כן, זה מפתיע, גם לך יש מה להשיג באמצעות הצהרת ההון שלך. הצהרת ההון היא מראה חדה שמוצבת מולך המעניקה לך תמונה מאוד ברורה ועדכנית של עצמך. הצהרת ההון מייצרת עבורך הזדמנות פז (!) לחשבון נפש עסקי, להתבוננות מעמיקה על מה שיש ועל מה שאין, על מה שתכננת להשיג לעומת מה שהצלחת להשיג בפועל. ויותר מכך, ההתבוננות הזו מאפשרת לך לתכנן איך יראה העתיד שלך.
ברמה המקצועית, הצהרת הון היא ביקורת רב שנתית המבוצעת על ידי מס הכנסה בקרב ציבור העצמאים. הביקורת מבוצעת אצל כל עצמאי אחת למספר שנים, לעיתים באופן מדגמי ולעיתים כתגובה לשינויי סטאטוס בקרב העוסק (למשל, עקב פתיחת או סגירת עסק, רכישה של דירה וכדומה).

הצהרת ההון מתבצעת ביחס לסוף שנת המס הקודמת למועד דרישת ההצהרה. הצהרת ההון לוקחת בחשבון גם נכסים הרשומים על שם בן/בת הזוג שלך ועל שם ילדיך עד גיל 18. באמצעות ההשוואה בין הצהרת הון אחת לקודמתה, למד מס הכנסה האם נכסיך גדלו לאורך השנים באופן שתואם את ההכנסות עליהן דיווחת בדוחות השנתיים או לא.

במקרים של חוסר התאמה, ידרוש מס הכנסה תשלום מס על הכנסות שלכאורה לא דווחו בדוחות השנתיים, או חלילה יטען כי בוצעו העלמות מס – מצב בלתי חוקי שכמובן אפשר וצריך להימנע ממנו באמצעות טיפול מקצועי ודיווח מהימן לאורך כל שנות הפעילות של העסק. בשביל זה אני כאן. 

עקרונות המפתח של הצהרת ההון

לאורך שנות פעילותי ערכתי הרבה מאוד הצהרות הון, ואספתי מספר עקרונות מפתח שעמידה בהם תחסוך לך הרבה התרוצצויות, זו ההבטחה שלי אליך.

 1. עקרון המפתח החשוב מכל בהכנה להצהרת הון, הוא תיעוד של כל התהליכים הפיננסיים שלך, כל הזמן. ככל שיהיה תיעוד רחב יותר של הפעולות, כך יהיה קל יותר לכתוב את הצהרת ההון שלך ולספק הסברים אודות שינויים כאלו ואחרים ברמת הנכסים שברשותך. ובמילים פשוטות: מכרת רכב? זה צריך להיות כתוב ובצירוף הסכם מכירה. קיבלת הלוואה ממכר? זה צריך להיות כתוב ובצירוף הסכם קבלת ההלוואה. וכך הלאה, הקפדה על תיעוד מהלכים ושמירת אסמכתאות באופן קבוע, תבטיח שבזמן אמת לא תצטרך להתרוצץ אחר ניירת ולנסות להיזכר בצעדים שעשית שנים קודם לכן.
   
 2. יש לשמור גם ניירת שקשורה לעסק וגם ניירת שאינה קשורה לעסק, שכן הצהרת ההון מתייחסת למכלול ההתחייבויות והנכסים שברשותך, ולא רק להיבטים עסקיים.
   
 3. לכל הכנסה ונכס יש עקבות בשטח ולכן בהחלט לא מומלץ לנסות להימנע מלדווח על כל הכנסה שהיא. דווח כחוק על כל הכנסה יסייע לנו להכין עבורך הצהרת הון מדויקת שתשמש אותך נאמנה.
   

מה המסמכים הדרושים להכנת הצהרת הון?  

 1. אישורי בנקים מכל הבנקים בהם קיימת פעילות ביום הצהרת ההון:
  1. חשבונות עו"ש
  2. תכניות חסכון
  3. קופות גמל
  4. הלוואות
  5. ניירות ערך
 2. חברות ביטוח – אישורי כל סוגי הביטוחים שברשותך, כולל ביטוחים ממקום עבודה של בן/בת זוג וכולל ביטוחי דירה.
 3. רכישת דירה / שיפוץ דירה – חוזה רכישה, אסמכתאות תומכות בגין הוצאות על שיפוץ או על בנייה.
 4. פרטי משכנתאות.
 5. ציוד ופריטים בעלי ערך – אסמכתאות רכישה של ציוד, ריהוט, מכשירי חשמל ופריטים אחרים בעלי ערך, שוויים עולה על 3,000 ₪.
 6. אחר – אסמכתאות ואישורים בגין כל נכס נוסף שברשותך או לחלופין כל התחייבות שחלה עליך.
 7. הצהרת הון קודמת – במידה וזו אינה הצהרת הון ראשונה מקיימים השוואה בין הצהרת ההון הנוכחית לקודמותיה.

חשיבות הסיוע של יועץ מס

כמו שהסברתי למעלה, הצהרת הון היא מסמך בעל ערך רב גם לתקינות הקשר שלך מול מס הכנסה וגם למען עצמך – להבנה טובה יותר של 'איפה אני עומד ולאן אני הולך'. אם כך, יש לך כבר שתי סיבות טובות מאוד להכין את הצהרת ההון כמו שצריך, ויועץ מס מקצועי ואמין יוכל לסייע לך לצלוח את המשימה בהצלחה. אני וצוות משרדי נשמח מאוד להיות השותפים שלך למשימה הזו.

הצהרת ההון היא כאמור דרכו של מס הכנסה לאתר נכסים והכנסות שהתקבלו ולא דווחו כדין, ובגינם לגבות את מלוא המס הדרוש. על מנת להימנע ממקרים לא נעימים מסוג זה, אני ממליצה מאוד להיעזר ביועץ מס לאורך כל הדרך, כך שהדיווחים השנתיים יהיו מהימנים ומדויקים והקרקע להגשת הצהרת ההון תהיה מוכנה.
בעת הכנת הצהרת הון, יועץ המס מקפיד על דיוק הנתונים, על חישוב מקצועי של נתונים משתנים, על שילוב הסברים כנדרש ועל השוואה לנתוני הדוחות השנתיים והצהרות הון קודמות, כך שכאשר המסמך מוגש, הוא נכון ומדויק.

רגע לפני שיוצאים לדרך – טיפים
רגע לפני שיוצאים לדרך, אני מצרפת עבורך כאן מספר טיפים שאספתי לאורך הדרך, אשר יביאו אותך להצהרת הון טובה המשקפת את מצבך, בדרך הקלה, המהירה והבטוחה ביותר.
 1. השוואה להצהרות הון קודמות - היות שמס הכנסה מבצעים השוואה בין הצהרתך הנוכחית לקודמותיך, יש להקדימם ולבצע את ההשוואה גם בעצמך (אני ממליצה להסתייע ביועץ מס) כדי לוודא בעצמך שאין הפתעות ונקודות לא ברורות.
 2. 'האח הגדול' רואה הכל - פקידי השומה מרושתים היטב עם רשויות הממשל הנוספות. לפיכך, מידע רב אודות פעילותך מגיע למס הכנסה גם ללא הדיווח שלך. למשל, מס הכנסה יכול להתעדכן ברישומי יציאותיך מהארץ (כולל בני משפחה); מס הכנסה יכול להתעדכן בביקוריך בבית המשפט, כולל פסקי דין הקובעים כי סכומי כסף יעברו לרשותך; מס הכנסה מתעדכן עם הרשויות המקומיות באשר לאישורי בנייה שקיבלת ועוד. משמעות הדבר היא שישנם לא מעט סעיפי הכנסות והוצאות שלך שמעודכנים במס הכנסה באופן שוטף גם ללא עדכונך. יש לקחת זאת בחשבון.
 3. לא לשכוח הוצאות - אני ממליצה לך לוודא שכל הוצאותיך אכן מקבלות ביטוי בהצהרת ההון. אחת ההוצאות שיש נטייה לשכוח היא תשלומי ביטוח לאומי.
 4. לתעד, לתעד, לתעד – כל פעולה פיננסית שיש לה תיעוד, יכולה להוות הסבר מבוסס לכניסה או ליציאה של כסף, ולהוריד מהחשדנות של מס הכנסה כלפי מצבך הפיננסי. גם פעולות שבוצעו בכסף מזומן, או החזקת כסף מזומן, צריכה להיות מתועדת ועדיף ככל שניתן שפעולות בכסף מזומן יתבצע באמצעות הבנק.
 5. מתנות גדולות – במידה ונתת או קיבלת מתנה גדולה, יש לתאם עם המקבל / הנותן ששניכם מצהירים על כך בהצהרת ההון.
 6. יש לך נכסים בחו"ל? עליך לדווח גם עליהם, שכן לאחר מכן אם לא יהיה דיווח ראשוני עליהם, מס הכנסה לא יקבל גם את הסברי ההכנסות בגין נכסים אלו.
מה אני מציעה לך? 
אני, לימור בראל חדד, יועצת מס מקצועית ומנוסה, מומחית 
להכנת הצהרות הון למס הכנסה ומספקת את כל השירותים
 הדרושים למען השקט הנפשי שלך בעת הטיפול בהצהרת הון.
 • אני מסייעת באיסוף החומר ומנחה אותך באשר לכל הדרוש.
 • אני מחשבת את נתוני הצהרת ההון באופן מקצועי ומדויק, תוך התחשבות בכל הפרמטרים הפיננסיים הדרושים.
 • אני משווה בין הצהרת ההון הנוכחית להצהרות הון קודמות שהגשת, וכן לדוחות השנתיים שלך, ומוודאת שהנתונים הגיוניים ושישנם הסברים מספקים לכל נכס והכנסה.
 • אני דואגת לכך שבמסגרת החוק, נכסיך יהיו מגובים באסמכתאות, ותוכל להמשיך ולעסוק בענייני העסק השוטפים שלך.
 • אני מוודאת כי הצהרת ההון שלך מוגשת בזמן, מוסברת ומדויקת, כך שלא יהיו לך התעסקויות נוספות בעניינה.
אני, לימור בראל חדד, אשמח לשחרר אותך מטרדת הגשת הצהרת ההון, לאסוף ביחד איתך את המסמכים הדרושים ולהגיש עבורך את הצהרת ההון. אני מתחייבת לבצע עבורך את העבודה על הצד הטוב ביותר, ביעילות ובמקצועיות, ולפעול לכך שתמיד תשלם את המס הנמוך ביותר ותחסוך הרבה מאוד זמן וכסף. 
לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת ייעוץ, זה מספר הטלפון שלי 050-8616168 וניתן גם ליצור עמי קשר כאן ואשמח לעמוד לשירותך.
אם מקום מגורייך באזור מודיעין – זכית גם לקרבה פיזית. משרדי ממוקם במודיעין ואשמח להעניק לך שירות קרוב לבית וקרוב ללב.