הידעת ?

החלפת מקום עבודה ב-6 השנים האחרונות?   יש לך ילד הלומד בחינוך המיוחד?   קיבלת דמי אבטלה ?  בדוק זכאותך לקבלת החזרי מס.  לחץ כאן: החזרי מס לפרטים נוספים.

הישארו מעודכנים

הרשמו לרשימת הדיוור של משרדנו, ונעדכן אתכם בחדשות, עדכונים ומידע חשוב
דף הבית >> מאמרים >> חברה בעמ יתרונות וחסרונות

האם כדאי לך להקים חברה בע"מ? 

מעסיקה אותך המחשבה האם להפוך את העסק לחברה בע"מ? רוצה לפתוח עסק ישירות כחברה בע"מ? רוצה להבין מה ההבדל בין עצמאי לחברה? אציג בפניך כעת את החסרונות והיתרונות של צורת התאגדות זו, מול החלופה, כדי לאפשר לך לקבל החלטה נבונה שתשרת את פעילותך העסקית.
אני לימור בראל-חדד, יועצת מס מקצועית ומנוסה, בעלת משרד יעוץ מס במודיעין. לאורך הדרך פגשתי מאות בעלי עסקים, ייעצתי וליוויתי. באמצעות עיני החדה וניסיוני הרב, ביכולתי להמליץ לך כיצד נכון לעסק שלך להתאגד, כך שתשלומי המסים שלך יהיו מינימאליים וצורת ההתאגדות תהלום את הצרכים שלך.

מהי חברה בע"מ?
חברה בע"מ היא ישות משפטית נפרדת מהעוסק עצמו. בניגוד לעוסק פטור ולעוסק מורשה, בחברה בע"מ העוסק מקבל משכורת כשכיר בחברה. מדובר בצורת התאגדות מורכבת יותר, היות שהיא מחייבת ביצוע הנהלת חשבונות מורכבת יותר מאשר זו הנהוגה אצל עוסקים עצמאיים, וכן ביקורת רואה חשבון רחבה יותר. על אף מורכבותה, היא מאוד רלוונטית במצבים מסוימים שאציג בפניך כעת.

באילו צמתים עולה האפשרות להקים חברה בע"מ?
 1. בעת הגדלת רווחים משמעותית של עסק קיים.
 2. בעת הגדלת פעילות משמעותית של עסק קיים (יותר לקוחות, יותר ספקים, יותר שותפים, יותר עובדים), כך שיש צורך בקיום הנהלת חשבונות בשיטה הכפולה.
 3. כאשר כרוך בעסק סיכון וברצונך להקטין את חשיפתך לתביעות.
 4. כאשר ישנם מספר שותפים ומעוניינים להסדיר את היחסים ביניהם.

מה ההבדלים העיקריים בין עצמאי לחברה?
 1. אחריות ותדמית
  עצמאי הוא האחראי הישיר להתחייבויותיו. בחברה, לא מנהליה ולא בעליה אחראים ישירות להתחייבויות החברה, החברה היא 'אישיות משפטית עצמאית' בעלת התחייבויות ונכסים והיא אחראית לתשלום התחייבויותיה עד לגובה הכנסותיה. לא ניתן לתבוע את בעלי החברה או את מנהליה בגין התחייבויות של החברה שלא שולמו.
  החברה מנוהלת על ידי מנהליה ונשלטת על ידי בעלי המניות. חילופי בעלי מניות, מכירת מניות או העברתן בירושה, אינן משפיעות על ניהול החברה, אלא באמצעות יצירת רוב בקרב בעלי המניות באשר לסוגיה מסוימת שנדונה.
  כפועל יוצא של המבנים השונים של חברה ועצמאי, כך גם התדמית של כל אחד מסוגי העסקים. תדמיתו של עוסק עצמאי, ככלל, היא של ישות עסקית ברת חלוף, שכן ההנחה הרווחת היא שהעסק הוא האדם המפעיל אותו. לעומת זאת, ההנחה הרווחת ביחס לחברות היא שהן מבוססות וגדולות ונוכחותן אינה תלויה בהכרח באנשיה, ולכן יותר יציבה ועל-זמנית.
   
 2. התחייבויות מול רשויות המס
  כעצמאי, אתה והעסק אחד הם בכל הקשור לרשויות המס. מספר העוסק שלך הוא מספר תעודת הזהות שלך, ללמדך כי 'אתה העסק' וחובות העסק הם חובותיך האישיים. החובה לשלם לביטוח לאומי, למע"מ ולמס הכנסה ומס בריאות היא חובתך האישית כבעל עסק, ואי תשלום גורר גבייה ממך באופן אישי, כולל האפשרות לעקל את חשבונותיך האישיים.
  בחברה לעומת זאת, אין תשלומי ביטוח לאומי וביטוח בריאות, למעט אלו המשולמים באמצעות משכורתם של השכירים בחברה, ותשלומי המע"מ ומס הכנסה מבוצעים ביחס לחברה ולא ביחס לבעליה. החברה רשומה במע"מ ובמס הכנסה על פי מספר החברה שהעניק לה רשם החברות וחובותיה נגבים אך ורק מהחברה התבצע, על בסיס נכסיה.
  בעלי מניות בחברה, המחזיקים 10% ממניות החברה לפחות מגישים דוח שנתי למס הכנסה בו מדווחת הכנסתם כשכירים בחברה. מעבר לכך אין הם מגישים דיווחים חודשיים למס הכנסה.
  הכנסות שנשארות בחברה למטרת השקעה בחברה, שלא נמשכות כמשכורות וכן דיבידנדים המשולמים בתנאים מסוימים, לא חייבים בתשלום ביטוח לאומי וביטוח בריאות בגינם.
   
 3. תשלומי מס הכנסה
  אין נקודות זיכוי ומדרגות מס המשפיעות על גובה תשלום המס. מס החברות שנקבע לשנת 2016 עומד על 26.5% והמס על דיבידנד עומד על 30%. בעלי החברה יכול לקבל החלטה מושכלת כיצד להשתמש בכספי החברה שלו, על מנת לשלם פחות מסים. באפשרותו למשוך משכורת עד גובה תקרת המס, באפשרותו למשוך דיבידנד, להשאיר את הכספים לטובת השקעה בחברה וכך לשלם את המס בגובה 26.5% ולא לשלם ביטוח לאומי ומס בריאות.
   
 4. ניהול החשבונות
  עצמאים בעלי עסקים קטנים מחויבים בביצוע הנהלת חשבונות חד צידית, המבוססת על החשבוניות שהם מפיקים וההוצאות שהם מגישים. עצמאים בעלי עסקים גדולים מחויבים בביצוע הנהלת חשבונות כפולה שמשמעה כי מתבצע רישום ומעקב גם אחר החשבוניות והגשת ההוצאות, וגם אחר הפעולות המתבצעות בבנק: הפקדת שיקים, תשלומים  וכדומה.
  לעומת עצמאים, כל חברה באשר היא, ללא קשר לגודלה, מחויבת בביצוע הנהלת חשבונות כפולה. הנהלת חשבונות כפולה היא אמנם מורכבת יותר ודורשת כמובן יותר שעות עבודה וכח אדם, אך בהתאם היא גם מספקת לבעל העסק או לחברה תמונת מצב מאוד באשר למצב הפיננסי של העסק, בכל רגע נתון.
   
 5. מה באשר לתשלום על ניהול החשבונות?
  באופן ישיר, הנהלת החשבונות החד צידית, המיועדת לעסקים עצמאיים קטנים היא זולה בסדר גודל של פי 4 מהנהלת חשבונות כפולה המבוצעת בעסקים עצמאיים גדולים ובחברות. כמו כן, לחברות נוספים תשלומי הדוחות השנתיים, עלות הרישום החד פעמי כחברה והאגרה השנתית לרשם החברות.
   
 6. הוצאות מוכרות
  ניהול ההוצאות ורישומן הוא דומה בין חברות ועצמאים. ההבדל העיקרי הוא שלחברה, בניגוד לעצמאי, יש יכולת לקבל הכרה על סוגי הוצאות מסוימים שעבור העצמאי הכרתן מוגבלת. למשל, חברה יכולה לקבל הכרה מלאה בהוצאות מימון ובהוצאות של רכישת רכוש קבע לעסק (רכב למשל), בניגוד לעצמאי שיכול לקבל הכרה חלקית בלבד.
   
 7. זכויות ודיני עבודה
  כפועל יוצא של העובדה שעצמאי הוא למעשה העסק עצמו וחברה מעסיקה כשכירים את בעלי המניות שלה ומנהליה, כך גם באשר לדיני העבודה.

עצמאי אינו זכאי למרבית זכויות דיני העבודה, למעט דמי פגיעה בעבודה, תגמולי מילואים והפקדה לקופות גמל. לעומת זאת, בעלי מניות בחברה המקבלים משכורת כשכירים, הם בעלי זכויות כשכירים, למעט דמי אבטלה ופיצויים בגין פירוק החברה אשר להם הם אינם זכאים. בעלי מניות בחברה זכאים לקבל גם פיצויי פיטורין מלאים הפטורים ממס בעת פרישתם.

היבט נוסף לטובת החברה בהקשר זה, הוא שחלקה כמעביד בתשלום ביטוח מנהלים ופנסיה לשכירים בה, מהווה הוצאה מוכרת מלאה מתוך הכנסותיה.

אז איך תוכל לקבל את ההחלטה אם להיות עצמאי או להקים חברה בע"מ?
לפני שאתן את משנתי בנושא, אני תמיד מציעה להתייעץ עם יועץ מס על מנת לקבל החלטה מושכלת שמתאימה לנתוני העסק שלך ולתחזית צמיחתו. מיד אראה שישנם מספר יתרונות בולטים לחברה, לצד מספר חסרונות בולטים, אך ההחלטה שלך צריכה להתבסס על מצב העסק שלך ולא על נתונים כלליים. אני מאוד מנוסה ואשמח לעמוד לרשותך בקבלת החלטה חשובה זו.
ההטבות שניתנות לחברה בע"מ, מלמדות כי המדינה רוצה לעודד הקמת חברות כאמצעי לעידוד צמיחה עסקית ופיננסית. ואכן, הקמת חברה מאפשרת ליהנות משיעור מס הכנסה נמוך יחסית ומפטור בתשלומי ביטוח לאומי על רווחי החברה.  
יתרון בולט נוסף של חברה הוא היותה ישות משפטית נפרדת המאפשרת לך כבעל העסק לקחת סיכונים מבלי להיות ערב להם באופן אישי. גם כאן, מדובר באמצעי של המדינה לעודד יזמות וצמיחה עסקית.
לעומת זאת הניהול החשבונאי של חברה בע"מ מחייב ביצוע הנהלת חשבונות כפולה, כמו גם ביצוע ביקורת רואה חשבון רחבה יותר משל זו המבוצעת אצל עצמאים. העלות של הניהול החשבונאי היא גבוהה ואינה מתאימה ומשתלמת לכל עסק, גם אם מדובר על עסק בצמיחה. כמו כן, על החברה לשאת גם בעלות רישום שנתית אצל רשם החברות.
הצעתי אליך – בוא נקבע פגישה, תגיע אלי עם הניירת החשבונאית שלך ונגלה ביחד מה שיטת ההתאגדות הנכונה לך, שתסייע לך לשלם מינימום מסים ולהגדיל את רווחיך.

גם העסק שלך יכול להיות בידיים טובות בכל מה שקשור לניהול החשבונאי שלו – אני, לימור בראל חדד, מתחייבת לבצע עבורך את העבודה על הצד הטוב ביותר, ביעילות ובמקצועיות, ולפעול עבורך לתשלום המס הנמוך ביותר ולחסכון משמעותי של זמן וכסף. 
לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת היכרות: זה מספר הטלפון שלי 050-8616168 וניתן לפנות אלי גם כאן  ואשמח לקבוע פגישת היכרות.
ואם מקום מגורייך באזור מודיעין – זכית גם לקרבה פיזית. משרדי ממוקם במודיעין ואשמח להעניק לך שירות קרוב לבית וקרוב ללב.