הידעת ?

החלפת מקום עבודה ב-6 השנים האחרונות?   יש לך ילד הלומד בחינוך המיוחד?   קיבלת דמי אבטלה ?  בדוק זכאותך לקבלת החזרי מס.  לחץ כאן: החזרי מס לפרטים נוספים.

הישארו מעודכנים

הרשמו לרשימת הדיוור של משרדנו, ונעדכן אתכם בחדשות, עדכונים ומידע חשוב
דף הבית >> מאמרים >> ליסינג תפעולי לעומת ליסינג מימוני

מה עדיף לי? ליסינג מימוני או ליסינג תפעולי?

רוצה להחזיק ברכב או רכבים לעסק באמצעות ליסינג אבל לא יודע לבחור מה המסלול הנכון לך? השאלה הזו שבה וחוזרת והרבה פעמים מרוב מונחים מבלבלים, אתה לא יודע איך לקבל את ההחלטה... אז הנה אני כאן כדי לעשות לך סדר, המפתחות בפנים, סע לשלום.
אני לימור בראל-חדד, יועצת מס מקצועית ומנוסה, בעלת משרד יעוץ מס במודיעין. לאורך הדרך אני מנחה עסקים רבים בסוגיות מיסוי והוצאות, ובהן גם בשאלת הליסינג. כדי להקל בקבלת ההחלטות, אפרוס בפניך כאן את השיקולים לכאן ולכאן בבחירה בין ליסינג תפעולי למימוני. בכל אופן, המלצתי הקבועה היא גם להתייעץ באופן פרטני עם יועץ מס, על מנת להבטיח מינימום הוצאות ומקסימום חיסכון. אשמח לעמוד לרשותך גם בסוגיה זו.

אז מהו ליסינג תפעולי?
ליסינג תפעולי הוא מבנה שמזכיר השכרת רכב. התשלום נפרס לרוב על פני כ- 20 עד 24 חודשים, במהלכם הרכב נשאר בבעלות חברת הליסינג והיא האחראית המלאה על הטיפולים ברכב, הרישיונות ושאר ההוצאות השוטפות. אתה כלקוח למעשה שוכר את הרכב לתקופת הזמן שבמהלכה אתה משלם עליו באופן חודשי. בתום התקופה, הרכב חוזר אל חברת הליסינג.
מבחינת הוצאות המימון והתחזוקה על הרכב – ההוצאות הן הוצאות קבועות וידועות מראש, עלות הליסינג לוקחת בחשבון את כל ההוצאות הנלוות והן מגולמות בתוך התשלום החודשי שאתה משלם. מהצד השני, התשלום החודשי לאורך זמן ידוע מראש ואין הפתעות בלתי צפויות הקשורות למימון הרכב.
מבחינת היבטי המס, כאשר אתה משתמש בשירותי ליסינג תפעולי הרכב נשאר כל העת בבעלות חברת הליסינג. רשויות המס מכירות בעד כ- 45% -30% מהתשלום לחברת הליסינג כהוצאה מוכרת. 

ומהו ליסינג מימוני?
בניגוד לליסינג התפעולי, הליסינג המימוני הוא מסלול שבו הרכב עובר לבעלותך, אם הנך עצמאי, או לבעלות החברה שלך, אם המדובר בחברה. ליסינג מימוני הוא למעשה סוג של הלוואה שניתנת לאדם או לחברה המעוניינים ברכישת רכב. אם תבחר במסגרת הליסינג המימוני, תשלם תשלום ראשוני של כ- 20% עד 40% משווי הרכב במעמד הרכישה. לאחר מכן תשלם תשלום חודשי קבוע לאורך תקופה של כ- 45-80 חודשים ובתומם תצטרך לקבל החלטה אם להשלים את רכישת הרכב באמצעות תשלום של כאחוז מערכו, או להשיב את הרכב לחברת הליסינג ולהחליפו ברכב חדש באותה המתכונת.
הליסינג המימוני, מהיותו הלוואה, אינו מקנה לך אחריות על הטיפולים ושאר ההוצאות הנלוות, היות שכאמור, הרכב עובר לבעלותך. לפיכך, תצטרך לדאוג לתחזוקתו, לרישיונות ולטיפולים. התשלום החודשי לחברת הליסינג יהיה בגין התשלום על הרכב עצמו. 

אז מהי השיטה העדיפה עבורך?
לפני הכל חשוב להבין, המלצתי משתנה מלקוח ללקוח, בהתאם למבנה העסק שלו, לצרכים שלו, למשאבים העומדים לרשותו, לסוג הרכב או הרכבים שברצונו לצרף לפעילות העסקית ועוד שיקולים רלוונטיים וחשובים. כאמור, אשמח לסייע גם לך לקבל את ההחלטה הנכונה עבורך בנושא.

ויחד עם זאת, אני מצרפת כאן מספר כללי ברזל שכדאי לבחון בבואך לקבל את ההחלטה בנושא:
  • היבטי מס: היות שבליסינג מימוני הרכב עובר לבעלותך, כך גם רשויות המס מכירות ברכב כשלך, ובהתאם מעניקות את הטבות המס שמוענקות לכל בעל רכב. מבחינת ההוצאה המוכרת, בליסינג מימוני מכירות הרשויות בפחת של 15% בשנה לעסקה  . בליסינג התפעולי לעומת זאת, ברוב המקרים אין הרכב מוכר כרכב שבבעלותך, היות שהלכה למעשה הרכב נשאר בבעלות חברת הליסינג. כן ישנה הכרה בתשלום שלך לחברת הליסינג, ולכן 45%-30% מהתשלום לחברת הליסינג נחשב כהוצאה מוכרת.
     
  • אחריות על הטיפול ברכב: במסגרת הליסינג המימוני האחריות עליך. הרכב עובר לבעלותך וכך האחריות לכל הנושאים הכרוכים בכך. במסגרת הליסינג התפעולי הרכב נשאר כאמור בבעלות החברה, ולכן היא האחראית לכל הטיפולים השוטפים הדרושים, כמו גם טיפול ברישיונות וכדומה. יחד עם זאת, חשוב לציין, הוצאות האחריות גלומות בתשלום החודשי המשולם לחברת הליסינג.
     
  • תשלום: כאמור, בליסינג התפעולי אתה נושא בעלויות הטיפול והאחריות של החברה על הרכב. עלויות אלו לא נלקחות בחשבון בליסינג המימוני. מהצד השני, בליסינג המימוני אתה משלם תשלום ראשוני בסכום שיכול להגיע גם קרוב למחצית מחירו של הרכב, ותשלום נוסף בסוף התהליך, במידה ואתה מעוניין לרכוש את הרכב. לפיכך, בסוגיית המחיר ניתן לקיים השוואות רבות, אך על מנת לקבל החלטה מושכלת תצטרך לגבש השוואה מדויקת ככל שניתן – כמה יעלה לך הטיפול השוטף ברכב, במידה ויעבור לרשותך.
הצעתי הטובה ביותר אליך – עכשיו שאתה מבין טוב יותר את המונחים ואת ההבדלים המהותיים בין ליסינג תפעולי וליסינג מימוני, צור עמי קשר, אני אשמח לסייע לך בקבלת ההחלטה הפרטנית, הנכונה ביותר לך ולעסק שלך.

אני, לימור בראל חדד, מתחייבת לבצע עבורך את העבודה על הצד הטוב ביותר, ביעילות ובמקצועיות, ולפעול עבורך לתשלום המס הנמוך ביותר ולחסכון משמעותי של זמן וכסף. 

לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת היכרות: זה מספר הטלפון שלי 050-8616168 וניתן לפנות אלי גם כאן  ואשמח לקבוע פגישת היכרות.

ואם מקום מגורייך באזור מודיעין – זכית גם לקרבה פיזית. משרדי ממוקם במודיעין ואשמח להעניק לך שירות קרוב לבית וקרוב ללב.