הידעת ?

החלפת מקום עבודה ב-6 השנים האחרונות?   יש לך ילד הלומד בחינוך המיוחד?   קיבלת דמי אבטלה ?  בדוק זכאותך לקבלת החזרי מס.  לחץ כאן: החזרי מס לפרטים נוספים.

הישארו מעודכנים

הרשמו לרשימת הדיוור של משרדנו, ונעדכן אתכם בחדשות, עדכונים ומידע חשוב

מס הכנסה

מה זה מס הכנסה?
כשמו כן הוא מס על ההכנסה.
מס הכנסה הוא מס שמטילה המדינה על ההכנסות של תושביה. גובה המס משתנה בהתאם לגובה הכנסתך, ולשיטת מיסוי זו קוראים מיסוי פרוגרסיבי. משמעו שככל שמשכורתך עולה, כך גם שיעור המס המשולם על ידך עולה, ובמקביל משמרת השיטה את העיקרון שככל שאדם מרוויח יותר בברוטו, הוא גם ירוויח יותר בנטו.

אז איך זה עובד?

ההכנסה החייבת במס מחולקת לשכבות ועל כל שכבה מוטל שיעור מס שונה. השכבות האלו הן למעשה מדרגות המס. שיטת המיסוי הפרוגרסיבי קובעת שכשפעילותך העסקית מתרחבת והכנסתך עולה עד כדי קפיצה למדרגה נוספת (או לשכבה נוספת), עולה ביחד איתה גם שיעור המס עבור מדרגה זו בלבד.

שיעורי המס בכל אחת מהמדרגות מתעדכנים משנה לשנה.

האם כולם חייבים לשלם מס הכנסה?
בישראל שכירים ועצמאים כאחד משלמים מס הכנסה, בהתאם לשכר ולמדרגת המס, למעט מי שגובה שכרו נמוך משכר מינימום.
פטורים לחלוטין מתשלום מס הכנסה הם עיוורים ונכים בשיעור של 90% ומעלה. הפטור ניתן רק אם תקופת הנכות הכוללת עולה על 184 יום, עד לתקרת הכנסה המתעדכנת מדי שנה.
לצד תשלומי מס הכנסה המשולמים בגין ההכנסות, מס הכנסה משלם מענק שנקרא 'מס הכנסה שלילי' (לינק למאמר בנושא), למי שעומד בפרמטרים מסוימים שנקבעו על ידי המדינה.
הזכאות נקבעת לפי גובה ההכנסה החודשית, גיל, מקום מגורים ומצב משפחתי. הזכאים מקבלים מענק חודשי המצטרף למשכורתם. מס הכנסה שלילי הוא כלי שמעודד יציאה לעבודה, שכן הוא עולה ככל ששכרך עולה, עד רמת שכר מסוימת שבה תתחיל לשלם מס הכנסה.
 
אז עד כאן, הבנת שעליך לשלם מס הכנסה, שאין לך פטור ככל הנראה ושגובה המס תלוי בגובה ההכנסה שלך ובמדרגת המס. מה שנותר להבין זה:

איך נקבע גובה התשלום למס הכנסה
ומהן המקדמות האלו שכל הזמן מדברים עליהן? 

 
מקדמות מס הכנסה הן דרכה של המדינה להבטיח שהתשלומים המגיעים לה ישולמו על ידך באופן שוטף, לאורך כל השנה, ולא יתקעו בצינורות תזרימי המזומנים שלך בסוף השנה.

מה זה אומר?
כשם ששכירים משלמים מס הכנסה מדי חודש בחודשו עם קבלת תלוש המשכורת, כך מעוניינת המדינה שגם העצמאים ישלמו מדי חודש בחודשו (או מדי חודשיים) על מנת להקל עליך ולמנוע מצב של תשלום גדול בבת אחת בסוף השנה, ועל מנת להקל על המדינה בניהול תזרים המזומנים השוטף שלה.  
לפי השיטה הזו, עליך לשלם מדי חודש סכום יחסי מתוך מס ההכנסה השנתי שלך.

נשמע מסובך?
כן, אבל בפועל זה די פשוט. אם העסק שלך נמצא בשנתו הראשונה, מס הכנסה מסתכל על ההכנסות המקובלות בענף שלך ולפיהן קובע את גובה המקדמות שיהיה עליך לשלם מדי חודש. אם העסק שלך פעיל כבר מספר שנים, נתוני ההכנסות בפועל הם אלו שישמשו לקביעת גובה המקדמות.

האם מס הכנסה הוא הקובע היחידי בעניין?
ממש לא. נראה לך שהמקדמות שלך גבוהות מדי או אולי נמוכות מדי? לא משקפות את גובה השכר שלך בפועל? אני, לימור בראל-חדד, בעלת משרד לייעוץ מס במודיעין, כאן בדיוק בשביל זה! ביחד נעריך ונחשב מה תהיה הכנסתך השנתית ובהתאם נשנה את גובה המקדמות. בתום השנה, בעת ביצוע הדוח השנתי, נראה ביחד מה היתה ההכנסה השנתית שלך בפועל ובמידה ושילמת יתר או חסר מס הכנסה, מס הכנסה ישיב לך את הסכום המיותר או לחלופין, ידרוש את חלקו.
המלצתי החמה אליך, אם לתחושתך יש צורך בשינוי המקדמות שלך, חשוב מאוד לעשות זאת בסיוע של יועץ מס, שכן פניה עצמאית שלך למס הכנסה בבקשה להורדת המקדמות שבתומה יתגלה כי ההכנסות כן היו גבוהות, תגרור אותך לתשלום קנסות וריביות מיותרים, ואת זה אנחנו כמובן רוצים למנוע.

רוצה לדעת איך מחשבים את המקדמות?
הרעיון הבסיסי ודאי כבר ברור לך, כעת אציג את שיטת החישוב הלכה למעשה. כמו שציינתי לפני כן, בכל אופן את הפנייה למס הכנסה בנושא עדיף שנעשה ביחד, אחרי שאסייע לך בבדיקה ווידוא מה סכום המקדמות הנכון ביותר עבורך.
שיטת החישוב היא כזו: עליך להכפיל את האחוז שקבעה רשות המסים עבור הענף של פעילותך העסקית בסך ההכנסות שהיו לך בתקופה המדוברת (ללא מע"מ), בניכוי הוצאות אותה תקופה (ללא מע"מ) ובניכוי המס במקור שניכו לקוחותיך, אם אינך פטור ממס במקור.

ו... רגע, יכול להיות שמגיעות לך נקודות זיכוי?
בהחלט יכול להיות, ואני כאן כדי לדאוג שיחושבו לך נקודות הזיכוי המגיעות לך.

מה הן נקודות הזיכוי?
נקודות זיכוי הן למעשה התייחסויות למספר מאפיינים אישיים אשר המדינה קבעה כי בגינם מגיעה לך הנחה בתשלום מס הכנסה. כל נקודת זיכוי שברשותך, מקנה לך הנחה של 218 ₪ לחודש בתשלום מס ההכנסה. כל זאת, אך ורק במידה והכנסתך אכן עולה מעל לשכר המינימום ומשולם בגינה מס הכנסה. מי שלא משלם מס הכנסה, בגין הכנסה נמוכה משכר המינימום, גם לא נהנה מנקודות הזיכוי.

על מה אפשר לקבל נקודות זיכוי?
 
  • עולה חדש,
  • סטודנט,
  • חד הורי,
  • הורה לילד בעל מוגבלות
  • חיילים
  • סיום לימודים לתואר אקדמי
  • תשלום מזונות
  • ועוד.
 
  אם לדעתך יתכן שמגיעות לך נקודות זיכוי שאינן מצוינות לזכותך בפועל – אני כאן כדי לפתור את זה.
  זהו... עתה, משסיימת לחשב והבנת את השיטה, כל מה שנותר הוא... לשלם.
איך משלמים את מקדמות מס הכנסה?

1. תשלום מקדמות מדי חודש או חודשיים.
2. תשלום כל הסכום באופן מדויק לאחר הגשת הדו"ח השנתי.
3. תשלום סכום מסוים במהלך שנת המס.

מתקשרים בנינוחות עם מס הכנסה – כן, זה אפשרי

הקשר עם מס הכנסה נראה לך מלחיץ? אני בהחלט יכולה להבין, אך באותה נשימה רוצה לשתף אותך, שכמי שמכירה היטב את הגוף הזה שנקרא מס הכנסה, ניתן לנהל מולו את הקשר באופן יעיל, קל, מהיר והכי חשוב – תוך תשלום המס המינימאלי.
קהל לקוחותיי יודעים היטב, שבזכות ההיכרות העמוקה שלי עם כל רבדי הפעילות של מס הכנסה, עם החוקים והתקנות ועם פיתולי הבירוקרטיה, הם נהנים משקט נפשי וממסים נמוכים ככל שמאפשר החוק. אני אשמח מאוד לתת את השירות הזה גם לך ולאפשר לך ליהנות מתקשורת קלה וטובה עם מס הכנסה.   
גם העסק שלך יכול להיות בידיים טובות בכל מה שקשור לקשר עם מס הכנסה – אני, לימור בראל חדד, בעלת משרד יעוץ מס במודיעין, מתחייבת לבצע עבורך את העבודה על הצד הטוב ביותר, ביעילות ובמקצועיות, ולפעול עבורך לתשלום המס הנמוך ביותר ולחסכון משמעותי של זמן וכסף. 
לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת היכרות: זה מספר הטלפון שלי 050-8616168 וניתן לפנות אלי גם כאן ואשמח לקבוע פגישת היכרות.
ואם מקום מגורייך באזור מודיעין – זכית גם לקרבה פיזית. משרדי ממוקם במודיעין ואשמח להעניק לך שירות קרוב לבית וקרוב ללב.

מס הכנסה – לא בדיוק מה שחשבת

האם מס הכנסה נראה לך כמו  מוסד מפחיד שעדיף להימנע מקשר איתו? המכתבים שנשלחים אליך ממס הכנסה נשארים סגורים מרוב לחץ? מושגים כמו מקדמות ומדרגות מס זרים לך? המידע כאן בהמשך מיועד לך - אפשר לחיות בשלום ובהבנה עם מס הכנסה!