הידעת ?

החלפת מקום עבודה ב-6 השנים האחרונות?   יש לך ילד הלומד בחינוך המיוחד?   קיבלת דמי אבטלה ?  בדוק זכאותך לקבלת החזרי מס.  לחץ כאן: החזרי מס לפרטים נוספים.

הישארו מעודכנים

הרשמו לרשימת הדיוור של משרדנו, ונעדכן אתכם בחדשות, עדכונים ומידע חשוב
דף הבית >> מאמרים >> עבודה מהבית

קורץ לך הרעיון של עבודה מהבית? אלו הדברים שכדאי לך לקחת בחשבון

היום יותר ויותר אנשים בוחרים לעבוד מהבית. היתרונות הישירים הם החיסכון בדלק ובזמן הנסיעות. החיסרון הבולט הוא חוסר הגבולות בין חיי הבית והמשפחה - לעבודה. במאמר המצורף אני פורסת בפניך את כל מה שכדאי לקחת בחשבון כששוקלים לעבוד מהבית.
אני לימור בראל-חדד, יועצת מס ממודיעין, בעלת ניסיון של למעלה מ- 20 שנים בתחום. לאורך הדרך פגשתי לא מעט אנשים שעבדו ועובדים מהבית, וכן לא מעט סיפורי הצלחה לצד מקרים שנכשלו. אז האם ניתן לצפות מראש את ההצלחה או הכישלון? לדעתי, ברבים מהמקרים ניתן לצפות. במאמר זה אני מציגה סוגיות רלוונטיות לנושא העבודה מהבית, הן חשבונאיות והן אישיות ועסקיות. שנתחיל? 
מאפיינים אישיים:
 1. משמעת עצמית – כדי לעבוד ביעילות מהבית, עליך לוודא בכנות עם עצמך שיש לך משמעת עצמית ברמה גבוהה. משמעת עצמית היא הגורם הבסיסי ההכרחי להצלחת עסקים שעובדים מהבית. ללא משמעת עצמית יתכן ותמצא את עצמך עסוק בענייני הבית או בעניינים לא רלוונטיים במקום להיות עסוק בעבודה.
  כשעובדים מהבית יש לעיתים לסביבה החיצונית הנחת יסוד שגויה שאתה לא עובד, כי אתה הרי בבית. מתוך ההנחה השגויה הזו יפנו אליך חברים ויציעו לך לצאת לבית קפה, לבוא איתם לחדר כושר או כל עיסוק אחר שאינו חלק משגרת יום העבודה שלך. קרובים יבקשו את עזרתך בכל מיני עניינים שיש לפתור במהלך שעות היום. משמעת עצמית תסייע לך להיות יציב בעבודתך .
  איני אומרת לך לסרב מראש לכל הצעה או בקשה. אני כן אומרת שמשמעת עצמית הכרחית על מנת לקבל החלטות שמשרתות את מחויבותך לעבודתך ולפרנסתך.
 2. 'חיה חברתית' או דווקא אוהב לעבוד לבד? – ישנם אנשים שמאוד חשובה להם האינטראקציה היום יומית עם אנשים. איני אומרת שבעבודה מהבית אין אינטראקציה עם אנשים, שכן זה תלוי בתחום העיסוק שלך. אבל יש לקחת בחשבון שבעבודה מהבית, האינטראקציה עם אנשים תהיה תלויה בך, והיכולת לעבודה צוותית ככל הנראה תפחת. אם זו סוגיה שמפריעה לך – יכול להיות שמאפיינך האישיים אינם הולמים במאת האחוזים את הבחירה לעבוד מהבית. יש לקחת זאת בחשבון.
 
מאפייני העסק:
 1. האם העסק שלך מקבל אנשים באופן פרונטאלי?
  במידה והתשובה חיובית, עליך לוודא כי ביתך מתאים לקבלת לקוחות הן ברמת המיתוג של העסק והן ברמת השירות. עליך לשאול את עצמך מספר שאלות:
  • מיהם לקוחותיך - האם אלו לקוחות שמורגלים להתקבל בסביבה ביתית?
  • כיצד עובדים המתחרים שלך – האם בתחום שלך מקובל לקבל לקוחות בבית או לא מקובל?
  • מצב הבית ומצב חדר העבודה – האם הם מזמינים וראויים לקבלת אורחים? האם הגישה טובה, נוחה ובטוחה? האם יש רעש מהבית שעלול להפריע?
 2. האם הישיבה בבית מקדמת אותך כעצמאי?
  העבודה מהבית יכולה לחסוך בזמן ובהוצאות ולאפשר לך להתמקד בעבודה ועשייה נטו. מן הצד השני, עבודה מהבית יכולה בעסקים מסוימים לנתק אותך מהשטח, להרחיק אותך מלקוחות פוטנציאליים וכדומה. עליך לשאול את עצמך מהם כל היתרונות של קיום העסק מהבית ומהם כל החסרונות של קיום העסק מבחוץ ובהתאם לקבל את ההחלטה.
סוגיות חשבונאיות -
בתור עוסק שעובד מהבית, באפשרותך להגיש למע"מ את ההוצאות הקשורות לבית, הרלוונטיות לעבודתך. בדר"כ יילקחו בחשבון הוצאות הבית באופן יחסי, מתוך הנחה שעבודתך מהבית מתבצעת בחדר אחד של הבית. ההתייחסות היחסית מתבצעת או באמצעות מדידת החדר המשמש כחדר עבודה, או בחישוב של אחוז מסוים מגודל הבית, בדר"כ כ- 20-25% בהנחה שמדובר בבית של כ- 4 חדרים.

אלו ההוצאות של הבית שניתן להכיר בהן:
ארנונה,
חשמל,
ועד בית,
אחוז מסוים מריבית המשכנתא ופחת (במידה והבית בבעלותך),
טלפון, אינטרנט וכדומה.
כמובן לכך מתווספות ההוצאות השוטפות של העסק שאינן נובעות ממיקומו.

סוגיות רישוי -
חוק רישוי עסקים קובע אילו עסקים חייבים ברישוי ואלו לא, הדבר תקף גם לעסקים שפעילותם מהבית (בעלי מקצועות חופשיים, מרפאות וקליניקות שונות בדרך כלל פטורים מרישוי עסק אך מומלץ תמיד לוודא במחלקת הרישוי של העירייה במקום מגוריך).
במסגרת חובת החוק, עסקים שפועלים מהבית נדרשים עקרונית ל'היתר שימוש חורג'. בפועל, רוב העסקים הקטנים העובדים מהבית ללא כל הפרעה לסביבה, העוסק אינו נדרש לאישור זה. לעומת זאת, אם מדובר בעסק שפעילותו משפיעה על סביבת הבית והשכנים (למשל באמצעות רעש, ריח, הפרעה לתנועה ומפגעים כאלו ואחרים), חשוב מאוד לטפל בעניין זה ולוודא שאכן העסק מקבל את ההיתר לפעילותו מהבית.
 
 
קיבלת החלטה לגבי מיקום העסק? מצוין. מקווה שסייעתי. אני, לימור בראל חדד, אשמח לעמוד לרשותך לטובת בכל הקשור לייעוץ מס וניהול החשבונות שלך. אעניק לך שירות על הצד הטוב ביותר, ביעילות ובמקצועיות, ואפעל עבורך לתשלום המס הנמוך ביותר ולחסכון משמעותי של זמן וכסף. 
לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת היכרות: זה מספר הטלפון שלי 050-8616168 וניתן לפנות אלי גם כאן  ואשמח לקבוע פגישת היכרות.
ואם מקום מגורייך באזור מודיעין – זכית גם לקרבה פיזית. משרדי ממוקם במודיעין ואשמח להעניק לך שירות קרוב לבית וקרוב ללב.