הידעת ?

החלפת מקום עבודה ב-6 השנים האחרונות?   יש לך ילד הלומד בחינוך המיוחד?   קיבלת דמי אבטלה ?  בדוק זכאותך לקבלת החזרי מס.  לחץ כאן: החזרי מס לפרטים נוספים.

הישארו מעודכנים

הרשמו לרשימת הדיוור של משרדנו, ונעדכן אתכם בחדשות, עדכונים ומידע חשוב
דף הבית >> מאמרים >> עוסק מורשה עוסק פטור או חברה בעמ

מה צורת ההתאגדות הנכונה לך:
 עוסק מורשה? עוסק פטור?
אולי בכלל חברה בע"מ?

החלטת לפתוח עסק חדש? מזל טוב! כל המילים שרשומות כאן למעלה בכותרת נראות לך קצת סינית? רוצה להתחיל ולקבל מושג על צורת ההתאגדות הנכונה לך?

אני לימור בראל-חדד, יועצת מס מקצועית ומנוסה, בעלת משרד יעוץ מס במודיעין. אני מתרגשת ביחד איתך, בצאתך לדרך החדשה, ואשמח לתת לך את אבני הדרך הראשונות הדרושות לך על מנת לקבל את אחת ההחלטות הבסיסיות שכל בעל עסק צריך לקבל: איזה סוג עוסק מתאים לעסק שלך? או במילים אחרות: מה צורת ההתאגדות המתאימה לך.

שנצא לדרך? אני מבטיחה שזה יהיה פשוט ממה שזה נראה במבט ראשון. 

מיהו עוסק פטור ?

עוסק פטור הוא בדרך כלל עסק קטן, ללא הוצאות מורכבות, ללא עובדים קבועים ועם הכנסות שאינן עולות על 99.006 ₪ בשנה (לפי קביעת רשות המסים לשנת 2016). העוסק הפטור אינו מדווח באופן שוטף למע"מ, אלא רק פעם אחת בשנה. העוסק הפטור כן מחויב בדיווח שוטף למס הכנסה ולביטוח לאומי.
כעוסק פטור, התשלום שלקוחותיך משלמים לך אינו כולל מע"מ. זה מייצר לך יתרון על פני מתחרייך במידה ולקוחותיך הם אנשים פרטיים. לעומת זאת, אם לקוחותיך הם עסקים בעצמם – סביר להניח שירצו לקזז את תשלום המע"מ בגין ההוצאה ואז עובדת היותך פטור, דווקא לא באה לטובתך.
כעוסק פטור אין באפשרותך לקזז את המע"מ ששילמת בגין הוצאות העסק שלך, כי אינך משלם למע"מ בעצמך.
מה עוד מאפיין את העוסק הפטור? להגדרה 'עוסק פטור' יש גם השלכות על התפתחות העסק. בחירה בהגדרה 'עוסק פטור' מציבה לעוסק סוג של גבולות דמיוניים. היא בעצם אומרת לעוסק, לסביבה שלו וללקוחותיו: 'כאן יש עסק קטן'. לעיתים, הגדרה זו תואמת בדיוק את העסק ואת העוסק, את רצונותיו ושאיפותיו ויש הלימה בין השניים, ואז זה מצוין. לעיתים, עבור עוסק שמעוניין להפוך לעסק גדול, הגדרה זו עלולה להגביל, לגרום לעוסק לא להגדיל את הכנסותיו כדי לא להגיע לתקרת ההכנסות של העוסק הפטור וכך בעצם להישאר בתוך מסגרת הגבולות הדמיוניים. גם תדמיתית, עבור עוסק שנותן שירותים ללקוחות עסקיים, ההגדרה 'עוסק פטור' עלולה לעיתים להרתיע, לגרום ללקוחות לחשוב שמדובר בעסק קטן ואולי לא מנוסה ולהעדיף לעבוד מול 'עוסק מורשה'.
מבחינת ההוצאות החשבונאיות והבירוקרטיה – לעוסק פטור ההוצאות הנמוכות ביותר והפעילות הבירוקרטית הפחותה. בכל אופן, אנחנו כאן בשבילך בכל צורת התאגדות.

ומה קורה אם עוסק פטור עובר את תקרת ההכנסות?
במידה ועברת את תקרת ההכנסות כעוסק פטור, יהיה עליך לשלם את הפער בגין ההכנסה הנוספת, וכן לשנות את הרישום לעוסק מורשה במידה וניתן להניח כי מחזור ההכנסות שלך יישאר גבוה מהמחזור של עוסק פטור.

האם ישנם עסקים שאינם יכולים להירשם כעוסקים פטורים?
כן, ישנם עסקים כאלו. רשות המסים הגדירה רשימה של מקצועות חופשיים המחייבים את בעליהם ברישום כעוסק מורשה, ללא תלות בגובה הכנסותיהם. בין המקצועות האמורים: אדריכלים, הנדסאים, רופאים, פסיכולוגים, פיזיותרפיסטים, יועצים, כלכלנים, רואי חשבון ומנהלי חשבונות, סוכני ביטוח ועוד.

מיהו עוסק מורשה?
עוסק מורשה אינו מאופיין ברמת הכנסות מסוימת, שכן הוא יכול להיות החל מעסק קטן בעל הכנסות נמוכות (החל מתקרת ההכנסות של עוסק פטור), ועד לעסק גדול בעל הכנסות גבוהות.
ברמת ההגדרה, עוסק מורשה מדווח מדי חודש או חודשיים למע"מ, כשם שהוא מדווח לביטוח לאומי ולמס הכנסה. בהתאם, הוא גובה את המע"מ מלקוחותיו ומקזז את תשלום המע"מ בגין הוצאותיו עם תשלום המע"מ בגין הכנסותיו.
כפי שהסברתי כאן למעלה, ניתן יהיה לראות כעת כי היתרון של העוסק הפטור הוא החיסרון של העוסק המורשה וההפך - תלוי מי הם לקוחותיך. אם בחרת להיות עוסק מורשה ולקוחותיך הם לקוחות עסקיים, הם ישמחו לקזז את המע"מ בגין התשלום ששילמו עבור שירותיך. אם לקוחותיך הם פרטיים, המחיר שלך עלול להיות גבוה משל מתחריך במידה והם עוסקים פטורים.
 
ומהי חברה בע"מ?
חברה בע"מ היא ישות משפטית נפרדת מהעוסק עצמו. בניגוד לעוסק פטור ולעוסק מורשה, בחברה בע"מ העוסק מקבל משכורת כשכיר בחברה. מתי נכון לך לשקול את צורת ההתאגדות הזו? תוכל לקרוא על כך בהרחבה במאמר זה (לינק למאמר על חברה בעמ – יתרונות וחסרונות).
חברה בע"מ היא צורת התאגדות מורכבת יותר מהשתיים שהוצגו למעלה, היות שהיא מחייבת התעסקות בירוקרטית רחבה יותר ועלות חשבונאית גבוהה יותר. על אף מורכבותה, היא מאוד רלוונטית במקרים מסוימים. כשכיר בחברה, באפשרותך לקבל משכורת מסוימת ואת שאר ההכנסות להשקיע בחברה. בחירה זו, תאפשר לך לשלם מס נמוך יותר בגין ההכנסות.

איך מקבלים את ההחלטה ואיך אוכל לעזור לך?
לאורך שנות פעילותי כיועצת מס, אני פוגשת מדי יום עסקים חדשים שמתלבטים באשר לסוג ההתאגדות הרצוי להם, וכן עסקים פעילים הנמצאים בצומת דרכים ושוקלים שינוי של צורת ההתאגדות. ניסיוני הרב מאפשר לי לשים בידך את הכלים לבחור בחירה נכונה המתאימה הן לרמת ההכנסות שלך, הן לתכנון המס האופטימאלי שלך והן לשאיפות העסקיות שלך.
ביחד, נבין לאן ברצונך לקחת את העסק שלך ואיך לעשות את זה כך שצורת ההתאגדות של העסק שלך תשרת אותך ותאפשר לך להגשים את חלומותיך העסקיים ולא ההפך.

גם העסק שלך יכול להיות בידיים טובות בכל מה שקשור לניהול החשבונאי שלו – אני, לימור בראל חדד, מתחייבת לבצע עבורך את העבודה על הצד הטוב ביותר, ביעילות ובמקצועיות, ולפעול עבורך לתשלום המס הנמוך ביותר ולחסכון משמעותי של זמן וכסף. 
לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת היכרות: זה מספר הטלפון שלי 050-8616168 וניתן לפנות אלי גם כאן  ואשמח לקבוע פגישת היכרות.
ואם מקום מגורייך באזור מודיעין – זכית גם לקרבה פיזית. משרדי ממוקם במודיעין ואשמח להעניק לך שירות קרוב לבית וקרוב ללב.